از خواص کوکا کولا خبر دارید؟!

نوشابه کوکا؛ یک نوشیدنی جهانی

نوشابه‌ ها بدون شک، جزء نوشیدنی هایی هستند که علی رغم داشتن ضرر های فراوان برای سلامتی انسان‌ها، طرفداران زیادی در سراسر جهان دارند. اما در طول ۱۳۰ سال گذشته، مصرف کنندگان این نوشیدنی‌های مضر از فواید آن‌ها به عنوان یک راه‌حل DIY (خودت انجام بده) برای تقریبا هر مشکلی که می‌توانید تصور کنید استفاده کرده‌اند. از تمیز کردن توالت و دستشویی گرفته تا زدودن خوردگی باتری اتومبیل و کپک لباس را با کوکاکولا انجام می‌دهند. با ما همراه باشید تا با40 استفاده عجیب و کاربردی نوشابه‌های کولا آشنا شوید.

تمیز کردن توالت

این تصویر برای مدتی در سرتاسر اینترنت پخش شد و نشان می‌داد که کوکاکولا می‌تواند لکه‌های زنگ و رسوبات آهکی روی دستشویی را تمیز کند. وجود اندکی اسیدیته در کوکاکولا می‌تواند هر نوع لکه‌ای را پاک کند.

تهیه سس باربکیو

افزودن کمی کوکا کولا می‌تواند طعم خوبی به سس باربیکیو بدهد. کوکاکولا یک عنصر محبوب مورد استفاده در سس باربکیو است که کباب را تازه و آبدار می‌کند.

رشد گیاهان

برخی گیاهان طعم خوش‌مزه نوشیدنی کوکاکولا را دوست دارند. گیاهانی مانند آزالیا و برگنیا کراسیفولیا اسیدیته اندک نوشیدنی در خاک را دوست دارند.

پاک کردن لکه شیر

بعید به نظر می‌رسد که یک نوشیدنی سیاه بتواند لکه سفید شیر را از بین ببرد، اما این ادعا وجود دارد. لباس آغشته به شیر را مدت 5 دقیقه در کوکاکولا بخیسانید و سپس آن را بشویید.

تمیز کردن عینک

مقداری کوکاکولا روی لنز خود بریزید، آن را خشک کنید و همین کار را با آب تکرار کنید تا از چسبندگی آن نیز برطرف شود.

ترد کردن گوشت

کوکا کولا می‌تواند در آشپزخانه، به‌ویژه با گوشت، شگفتی‌هایی ایجاد کند. اسیدیته آن می‌تواند گوشت را شیرین کند و به عنوان یکی از مواد چاشنی استفاده شود.

شل کردن پیچ و مهره‌های زنگ زده

مقدار کمی از اسید فسفریک‌ یک قوطی کوکاکولا می‌تواند نتایجی بزرگی به همراه داشته باشد. اجازه دهید پیج‌های زنگ‌زده مدت کمی در کوکاکولا خیس بخورند و سپس سعی کنید زنگ‌زدگی آن‌ها را پاک کنید.

شل کردن پیچ و مهره‌های زنگ زده

استفاده از نوشابه کوکاکولا برای رفع خوردگی و زنگ زدگی فلزات

از بین بردن بوی بد

کوکا کولا قدرت آن را دارد که بوی بد موادی مانند ماهی و یا هر بوی دیگری را از بین ببرد. به نظر این قابلیت کمی غیرعادی است اما اگر برای خلاص شدن از بوی بد با مشکل مواجه شدید، این گزینه‌ را نیز امتحان کنید.

تسکین دادن درد نیش عروس دریایی

قابلیت کوکاکولا در التیام‌بخشی به نیش عروس دریایی موضوعی شک برانگیز است اما بر اساس مطالعه انجام شده در استرالیا در سال 1993، کوکا کولا می‌تواند درد ناشی از نیش عروس دریایی را 25 تا 75 درصد کاهش دهد.

تمیز کردن پنجره

فرمول کوکاکولا حتی به تمیز کردن پنجره‌ها نیز کمک می‌کند. اسید سیتریک باعث از بین رفتن لکه‌ها و آلودگی‌های پنجره می‌شود. این ماده درون مرکبات نیز وجود دارد.

کنترل حشرات

کوکا کولا در دفع حشرات بسیار کاربردی است. شربت شیرین کوکاکولا و دیگر نوشیدنی‌های غیرالکلی، مورچه‌ها را به خود جذب می‌کند که بدترین دشمن آفت‌ها هستند.

پاک‌کننده آدامس از مو

از آنجا که کوکا کولا حاوی فسفریک ‌اسید است، چسبندگی آدامس را خنثی می‌کند. اگر آدامس به موهایتان چسبید، مقداری کوکاکولا روی موها اسپری کرده و بگذارید چند دقیقه بماند و سپس آدامس را به آرامی جدا کنید.

محوکردن رنگ مو

اسید سیتریک کوکاکولا، توانایی آن را دارد تا موهایتان را روشن کند. صحت چنین ادعاهایی مورد اختلاف است اما می‌توانید آن را امتحان کنید.

پاک کننده ظروف

مانند پاک کردن زنگ زدگی، کوکاکولا می‌تواند در یک چشم به هم زدن ظروف چدنی را تمیز کند.

رفع یخ‌زدگی ماشین

اگر در روزهای سرد سال شیشه ماشین‌تان یخ زد، سعی کنید با یک قوطی کوکاکولا یخ‌ها را آب کنید. اسید موجود در کوکا کولا، به سرعت بخار آب را از روی شیشه‌ یخ زده پاک می‌کند.

تقویت‌کننده کمپوست

کمپوست گیاهی ضعیف و کم‌اثر را می‌توان با مقداری کوکاکولا تقویت کرد. اسید سیتریک باعث تجزیه مواد آلی و جذب میکروارگانیسم‌های بیشتر در خاک می‌شود.

براق‌کننده سکه

کوکا کولا به دلیل خاصیت اسیدی بودن، می‌تواند باعث درخشندگی سکه شود.

براق‌کننده سکه

سکه هایتان را برق بیاندازید

موهای فرفری

تجربه یک مانکن انگلیسی در شستن موهای خود با کوکاکولا باعث شد افراد زیادی از روش او استفاده کنند تا موهایی فرتر و ژولیده‌تر داشته باشند.

پاک‌کننده رنگ

ترکیب شیمیایی کوکاکولا، گزینۀ مناسب برای پاک کردن رنگ از اشیا فلزی است. اگر این کار موفقیت‌آمیز نبود، سعی کنید تکه فلز را در آب داغ خیس کنید.

پاک‌کننده روغن و چربی

اسید فسفریک موجود در کوکاکولا، تأثیر شدیدی روی لکه‌های روغن اطراف گاراژها دارد. مقداری کوکا کولا روی لکه‌ها بریزید و بگذارید یک شب خیس بخورد و روز بعد آن را پاک کرده و خشک کنید.

پاک‌کننده لکه خون

طی سالیان متمادی، ادعای برخی افراد این بود که می‌توان از کوکاکولا برای پاک کردن لکه خون استفاده کرد. آزمایش انجام شده نشان داد که کوکاکولا به از بین بردن لکه خون کمک می‌کند.
عکس‌ها را به رنگ قرمز قهوه‌ای (Sepia) درآورید.

کاربرد در عکاسی

کوکاکولا می‌تواند به برخی چیزها از جمله عکس‌های سیاه و سفید، ظاهر یا دید قدیمی بدهد. برای قرمز قهوه‌ای کردن عکس، آن را در نوشیدنی کوکاکولا فرو کنید.

کیک کوکا کولا

کوکا کولا تنها یک نوشیدنی خوش‌مزه نیست، بلکه می‌تواند یک داروی خوشمزه باشد که شما می‌توانید بخورید. دستور پخت‌های متعددی از کوکاکولا استفاده می‌کنند اما یکی از آنها بسیار خوشمزه به نظر می‌رسد: کیک کوکا کولا.

مراقبت از چمن

کوکاکولا با ترکیبات غیرمعمول می‌تواند به رشد چمن کمک کند. یک قوطی کولا، یک قوطی آبجو و نصف فنجان صابون ظرفشویی به همراه یک فنجان آمونیاک و نصف فنجان دهانشویه باعث حفظ سبزی چمن می‌شود. صابون به نفوذ مخلوط در ریشه‌ها کمک می‌کند و آمونیاک نیز رشد چمن را افزایش می‌دهد.

جلوگیری از حمله آسم

کافئین می‌تواند به باز کردن مجاری تنفسی و تسکین علایم آسم کمک کند. کافئین مشابه تئوفیلین است، دارویی که برای درمان علائم آسم مورد استفاده قرار می‌گیرد. کافئین می‌تواند عملکرد ریه را تا چهار ساعت بهبود بخشد.

تسکین درد شکم

هیچ مدرک علمی تاییدکننده که کوکاکولا و دیگر کولاها می‌توانند به معده درد کمک کنند، وجود ندارد. اما همچنان مردم از آن به عنوان یک درمان استفاده می‌کنند. به گفته محققان دانشگاه آتن، کوکاکولا در انسداد معده می‌تواند موثر باشد چون کولاها دارای مواد شیمیایی مشابه با اسید معده هستند که به هضم فیبرها کمک می‌کند.

خلاص شدن از شر سکسکه

هر فردی روشی برای خلاصی از سکسکه دارد. غرغره کردن کوکاکولا، می‌تواند سکسکه را درمان کند.

خلاص شدن از شر سکسکه

با کوکاکولا از شر سکسکه خلاص شوید!

تمیز کردن دوغاب کاشی‌ها

قدرت‌ تمیز کننده جادویی کوکاکولا به کاشی‌ها نیز کشیده شده است. بگذارید چند دقیقه با کوکاکولا خیس بخورند و سپس آن را پاک کنید.

لوسیون بدن

ترکیب یک قاشق کوکاکولا با لوسیون معمولی می‌تواند ظاهری ابریشمی به پوست بدهد.

حذف لکه از ظروف چینی و سرامیکی

مانند استفاده از کوکاکولا برای تمیز کردن کاسه توالت، این نوشیدنی می‌تواند در سایر سطوح چینی خانه مانند وان حمام و روشویی نیز مورد استفاده قرار گیرد.

حذف لکه‌های جوهر

کوکاکولا باعث حذف لکه‌ ماژیک و علامت‌های خودکار می‌شود. لکه را خیس کنید و آن را بهم بمالید تا پاک شود. برای پاک کردن لکه‌های روی مبل از پاک‌کننده‌های لکه استفاده کنید.

برنزه کردن

مردم از کوکاکولا و دیگر نوشیدنی‌های غیرالکلی به عنوان راه‌حل خانگی برای برنزه شدن استفاده می‌کنند، اما این ایده بسیار خطرناک است زیرا هیچ محافظتی در برابر اشعه‌های خورشید ندارد.

رفع خوردگی یا فساد باتری اتومبیل

خوردگی باتری خودرو، می‌تواند باعث بروز مشکلاتی در زمان روشن کردن وسیله نقلیه شود. کوکا کولا به شکلی موثر، این مشکل را برطرف می‌کند. مقداری کوکا کولا را با دقت روی سری باتری بریزید و بگذارید چند دقیقه بماند. سپس از یک مسواک برای تمیز کردن خوردگی‌ استفاده کنید و برای زدودن باقیمانده نوشابه نیز، آن را با کمی آب داغ بشویید.

براق کردن جواهرات

اسید کوکاکولا، درخشندگی و جلای خاصی به جواهرات می‌دهد و ماده مناسبی برای تمیز کردن زیور آلات است.

براق کردن جواهرات

جواهرات خود را با کوکا کولا براق کنید

برطرف کننده گلو درد

برخی افراد استفاده از کوکا کولا را در درمان گلو درد موثر می‌دانند. عده‌ای دیگر آن را با یک لیمو و زنجبیل برای رفع درد گلو ترکیب می‌کنند. برخی هم معتقدند نوشیدن کوکاکولا در زمان بیماری، درمان خوبی نیست.

تسکین یبوست

کافئین خاصیت ضد یبوست دارد اما تاثیر آن از فردی به فرد دیگر براساس تحمل کافئین متفاوت است. کوکا کولا می‌تواند به عنوان یک درمان خانگی برای یبوست عمل کند، هرچند اطلاعات زیادی در این مورد وجود ندارد.

پاک کردن چسب

داستان‌هایی در مورد استفاده از کوکاکولا برای پاک کردن چسب وجود دارد. کوکا کولا می‌تواند اثر هر نوع چسبی را از بین ببرد.

جلوگیری از مسدود شدن

کوکا کولا می‌تواند راهکار سریعی برای باز کردن راه آب‌های مسدود شده باشد؛ زیرا اسیدیته موجود در آن باعث تمیز کردن آلودگی‌ها می‌شود اما ممکن است خاصیت قلیایی آن باقی بماند.

تسکین سردرد

کوکا کولا، ابتدا به عنوان داروی نیروبخش عصبی و جایگزین مورفین به بازار عرضه شد. کافئین کوکاکولا می‌تواند با کاهش التهاب و ایجاد تاثیر آسپرین، ایبوپروفن و استامینوفن، به بهبود سریع‌تر سردرد کمک کند.

زدودن کپک و قارچ از لباس‌ها

برای پاک کردن کپک از لباس‌ها، انداختن آنها در ماشین لباس‌شویی راهکار خوبی نیست اما یک قوطی کوکا کولا با مواد شوینده معمولی بهتر می‌تواند این مشکل را برطرف کند.