7 راه ضد عفونی کردن خانه از هر نوع آلودگی
ضد‌ عفونی کردن خانه خود را جدی بگیرید!

هرچند که اغلب ما همواره به تمیزی منزل خود اهمیت می‌دادیم اما با‌ این حال‌ این روزها بیشتر از هر زمان دیگری به اهمیت نظافت منزل پی برده‌ایم. شیوع ویروس کرونا باعث ‌ایجاد تغییراتی اساسی در سبک زندگی انسان‌های جهان شد و ترس از آن، سبب افزایش آگاهی مردم در رعایت بهداشت فردی و محیطی گردید. بنابراین آگاهی از روش‌های ضد عفونی کردن و راه‌های تمیز کردن منزل از هر نوع آلودگی اهمیتی بیشتر از پیش پیدا کرده است. در ‌این مقاله قصد داریم علاوه بر ارائه راهکارهایی اساسی برای ضدعفونی کردن منزل، روش‌های ساخت انواع مواد ضد عفونی کننده خانگی را نیز با شما در میان بگذاریم. بنابراین تا انتهای ‌این مطلب را با دقت مطالعه کنید.

دلایل اهمیت نظافت منزل

کرونا تنها ویروس موجود منزل شما نیست. چه بپذیرید و چه نه، خانه شما محل زندگی میلیون‌ها میکروب، ویروس، باکتری و قارچ است که هر‌یک می‌توانند تهدیدی برای سلامتی انسان باشند. هرچند طی چند ماه اخیر ترس از ویروس کرونا سبب اهمیت مردم به ضد عفونی کردن خانه و وسایل ضد عفونی کننده شده اما باید بدانید که با ضد عفونی کردن منزل تان میلیون‌ها میلیون میکروب و ویروس و باکتری و قارچ کشنده را نیز از بین می‌برید. محیط خانه معمولاً محیطی با دما و رطوبت مطلوب است که سبب آرامش انسان می‌شود؛ اما‌ این دما و رطوبت مطلوب علاوه بر فراهم کردن اسباب آرامش انسان، بستری بسیار ‌ایده‌آل برای رشد و تکثیر میکروب‌ها را نیز فراهم می‌آورد. بنابراین محیط خانه ما محل رشد و تکثیر میلیاردها موجود نادیدنی و مضر برای سلامتی انسان است که باید به هر نحوی شده به طور پیاپی از بین بروند.

مواد ضد عفونی کننده

از دلایل ضد عفونی منزل چه می‌دانید؟

برای از بین بردن ‌این لشکر عظیم از سلول‌های خطرناک، باید از سلاح مواد ضد عفونی کننده و تمیز کننده استفاده کنید. مواد ضد عفونی کننده موادی هستند که می‌توانند میکروب‌ها و باکتری‌ها و ویروس‌های موجود در محیط را در خود حل کرده و از بین ببرند. در ادامه ‌این مقاله، 7 راه ضد عفونی کردن منزل از هر گونه آلودگی را با شما در میان خواهیم گذاشت تا بتوانید به وسیله بهترین و ساده‌ترین و کم خرج‌ترین سلاح‌ها، به جنگ لشکر عظیم ‌این موجودات کوچک خطرناک بروید.

راه‌های ضد‌ عفونی کردن منزل

متاسفانه اغلب ما به ‌این وسواس دچار هستیم که برای ضد عفونی کردن منزل خود حتماً از مواد خاص تعریف شده و نام آشنا استفاده کنیم و در غیر‌ این صورت، گمان می‌کنیم که هنوز نتوانسته‌ایم همه ویروس‌ها و باکتری‌ها را از بین ببریم.‌این در حالی است که مواد بسیاری وجود دارند که هم ارزان‌تر و هم در دسترس‌تر از الکل اتانول و سایر مواد ضد عفونی کننده معروف هستند که می‌توانند همان کارایی را برای منزل خود داشته باشند. موادی که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم، قابلیت میکروب کشی بسیار قوی داشته و با کمترین هزینه در منزل قابل تولید هستند.

ضد عفونی کننده

راه‌های ضد عفونی کردن منزل

مخلوط آب و وایتکس

وایتکس نام تجاری ماده سفید کننده‌ای است که به آن آب ژاول ‌یا هیپوکلریت سدیم نیز گفته می‌شود.‌این ماده با بوی تند و بخار سمی‌اش، ‌یکی از ارزان‌ترین و رایج‌ترین مواد برای از بردن لکه لباس‌ها و سطوح است. اما جالب است بدانید که میزان رقیق شده ‌این ماده توانایی مبارزه با هر نوع آلودگی در سطح خانه را دارد. کافی است 5 قاشق غذاخوری از وایتکس را در‌یک لیتر آب حل کرده و در صورت علاقه چند قطره اسانس هم به آن اضافه کنید. ماده به دست آمده می‌تواند برای پاکسازی سطوح، دستگیره‌ها، کلیدها و پریزهای برق، کف خانه، کف و دیواره‌های سرامیکی آشپزخانه مورد استفاده قرار بگیرد. برای ضد عفونی کردن سرویس بهداشتی و حمام از غلظت بیشتر ‌این مایع استفاده کنید.

ترکیب آب و سرکه

سرکه نیز مانند وایتکس، ‌یکی از مواد اسیدی مناسب برای قتل عام ویروس‌ها و میکروب‌ها است. بنابراین ‌یکی از بهترین روش‌های ضد عفونی کردن منزل استفاده از ‌این ترکیب است. برای ساختن محلول آب و سرکه، نسبت برابری از ‌این دو مایع را باهم مخلوط کرده و برای از بین بردن بوی نامطبوع آن چند قطره اسانس طبیعی ‌یا مصنوعی به آن اضافه کنید. شما می‌توانید محلول به دست آمده را بر روی تمامی‌ سطوح اسپری کرده و برای پاک کردن کامل آن، از‌ یک دستمال نسبتاً مرطوب استفاده کنید. به همین سادگی شما قادر خواهید بود تا حساس‌ترین و مهم‌ترین نقاط منزل را نیز از هر گونه آلودگی پاک کنید.

ترکیب سرکه و جوش شیرین

‌یکی دیگر از مواد ضد عفونی کننده قوی که می‌تواند منزل شما را در برابر آلودگی‌ها‌ ایمن گرداند، استفاده از ترکیب سرکه و جوش شیرین و لیمو ترش است. روش ساخت ‌این مایع ضد عفونی کننده قوی به‌این صورت است که 4 لیوان آب جوش را با‌یک چهارم لیوان سرکه و دو قاشق غذاخوری جوش شیرین ترکیب کرده و ‌یک لیموی ترش متوسط را از وسط برش داده و هر دو نیمه را به درون محلول می‌اندازیم؛ سپس صبر می‌کنیم تا محلول ما خنک شود.

ترکیبان ضد عفونی کننده

ترکیبات مواد ضد عفونی کننده

پس از خنک شدن محلول لیمو‌ها را بیرون آورده و در درون محلول می‌چکانیم و سپس محلول را پس از گذراندن از صافی، به درون بطری اسپری ریخته و با ‌این روش، تمام قسمت‌های منزل را ضد عفونی می‌کنیم. روش‌های تمیز کردن منزل بسیار متعدد است اما ‌این روش، ‌یکی از بهترین و مطمئن‌ترین روش‌ها محسوب می‌شود.

پراکسید هیدروژن

پراکسید هیدروژن ‌یا آب اکسیژنه در واقع مایعی است که برای مصارف گوناگون پزشکی و غیر پزشکی مورد استفاده قرار می‌گیرد. ‌این مایع ‌یک سفید کننده و لکه بر قوی است که می‌تواند لکه‌های خون، چای، قهوه و مواردی از ‌این قبیل را به راحتی از روی پارچه پاک کند و در صنعت پزشکی از آن برای پانسمان زخم‌های عفونی و استریل کردن ابزارهای پزشکی نیز استفاده می‌شود.

ضد عفونی کردن منزل

در هنگام استفاده از مواد ضد عفونی کننده باید سلامت خود را نیز در نظر بگیرید

برای استفاده از آب اکسیژنه در تمیز کردن منزل، می‌توانید از ‌یک بطری مات و تیره استفاده کرده و آن را بر روی سطوح اسپری نمایید. میزان نفوذ پذیری ‌این مایع بسیار بالا است و استفاده از آن در کنار سرکه می‌تواند به طرز چشم گیری بر کارایی سرکه و محلول ضد عفونی کننده آن بی‌افزاید.

ترکیب آب و صابون

یکی از بهترین و ساده‌ترین روش‌های تمیز کردن منزل استفاده از ترکیب آب و صابون است. صابون به دلیل ساختار مولکولی 2 شاخه‌ای اش می‌تواند به سادگی آب و چربی را باهم مخلوط نماید و به همین خاطر ترکیب آب و صابون، به سادگی می‌تواند آلودگی‌های میکروبی و ویروسی موجود در خانه را از بین ببرد.

ترکیب آب و اتانول

راه های ضد عفونی

ترکیبات ضد عفونی کننده

الکل طبیعی ‌یا اتانول،‌ یکی از محبوب‌ترین و پر مصرف‌ترین مواد ضد عفونی کننده مورد استفاده در بیمارستان‌ها و محیط‌های عمومی‌ و منازل است. تهیه الکل سفید ‌یا اتانول در شرایط عادی بسیار ساده است و می‌توانید از ترکیب برابر آب و اتانول و افزودن اسانس‌های گیاهان طبیعی مانند اسانس لیمو، اسطوخودوس، وانیل و… ‌یک محلول قوی ساخته و از آن برای ضد عفونی کردن خانه خود استفاده کنید.

چیزی مهم‌تر از مواد ضد‌عفونی کننده

بجز موادی که برای ضد عفونی کردن خانه خود از آن استفاده می‌کنید، نکاتی نیز وجود دارند که باید برای تمیز کردن منزل به آن‌ها توجه کنید. به عنوان مثال، هوای بسته خانه و دم و بازدم پیاپی افراد آن می‌تواند رطوبت مورد نیاز برای رشد باکتری‌ها را فراهم کند. بنابراین حتماً سعی کنید ساعاتی از روز در و ‌یا پنجره خانه را باز بگذارید تا هوای تازه جایگزین هوای محبوس در خانه شود. همچنین از شستن مرتب حوله‌ها و لباس‌ها غافل نشوید. تا سرحد امکان سعی کنید که هر کس در خانه از حوله شخصی خود حتی برای خشک کردن دست‌ها استفاده کند.

نکاتی که حیت ضد عفونی منزلتان باید رعایت کنید

نکاتی که حیت ضد عفونی منزلتان باید رعایت کنید

حوله‌ یکی از مناسب‌ترین محل‌ها برای رشد و تکثیر باکتری‌ها و میکروب‌هاست. بنابراین سعی کنید حوله‌ها و لباس‌های خود را به طور مرتب بشویید. همچنین از شستن روبالشتی و روتشکی و روتختی‌های منزل خود نیز غافل نشوید. چرا که‌ این موارد نیز از مکان‌های مورد علاقه آلودگی‌ها برای رشد و تکثیر است. نکته دیگری که حائز اهمیت است، رعایت اصول بهداشتی اهل منزل است. مواردی مانند شستن دست‌ها و ضد عفونی کردن وسایلی که از بیرون خانه وارد می‌شود، اهمیت بسیاری دارد و در صورت رعایت نکردن ‌این موارد، تمام تلاش‌ها برای تمیز کردن منزل از هر گونه آلودگی بی ثمر خواهد شد.

اهمیت نظافت منزل

خانه شما محلی مناسب برای رشد و تکثیر انواع میکروب‌ها و باکتری‌ها است اما با‌ این حال، با استفاده از روش‌های ضد عفونی کردن خانه که در‌این مقاله به آن‌ها اشاره شد، به سادگی می‌توان با نظافت مرتب خانه، به مشکلات نظافتی منزل غلبه کرده و اهل خانه را از دغدغه سلامتی برهانیم. بنابراین با استفاده از روش‌های فوق الذکر ترس از آلودگی‌ها را از بین برده سلامتی خود و اعضای خانواده خود را تضمین کنید.