دستور پخت 5 شیرینی خانگی خوشمزه

شیرینی‌های خانگی

برتری شیرینی ‌های خانگی و دست ساز نسبت به انواع کارخانه ‌ای و کارگاهی، این روزها برای همه مسلم و روشن است. خوشبختانه در سال‌های اخیر مردم نسبت به رژیم غذایی خود و مواد غذایی که استفاده می‌کنند بیشتر توجه می‌کنند. امروزه بیشتر افراد جامعه به دنبال سلامتی از راه ارگانیک و طبیعی هستند. به دنبال تحقق این خواسته، استفاده از شیرینی‌های خانگی جایگزینی مناسب برای انواع صنعتی می‌باشد.

از جمله دلایل برتری شیرینی‌های خانگی نسبت به انواع کارگاهی را می‌توان به مواد اولیه به کار رفته شده در این شیرینی‌ها دانست. با توجه به اینکه حجم کار در خانه کم‌تر از کارگاه‌ها و کارخانه‌ها می‌باشد، نیاز به تهیه مواد اولیه به صورت انبوه نیست. بنابراین از موادی کم‌تر و به صورت تازه‌تر می توان استفاده کرد. این مورد به خصوص در رابطه با موادی که برای تزئین شیرینی‌ها استفاده می‌شوند خیلی صادق است. علاوه بر این در پخت و مصارف خانگی احتیاجی به استفاده از مواد نگهدارنده نمی‌باشد. در محصولات صنعتی مدت زمان زیادی بین تولید، بسته بندی و عرضه محصولات به بازار می باشد و به همین دلیل تولیدکنندگان مجبور به استفاده از مواد نگهدارنده هستند.

پخت شیرینی

مواد اولیه لازم برای پختن شیرینی‌های خوشمزه

با اینکه این موضوع برای شیرینی‌های خانگی و مصارف کم حجم تر صدق نمی‌کند. یکی دیگر از دلایل برتری شیرینی‌های خانگی، عدم استفاده از اسانس‌ها در آن هاست. در مصارف خانگی به دلیل کم‌تر بودن حجم سفارشات می توان به جای اسانس‌ها از میوه‌ها و آب میوه‌های طبیعی استفاده کرد. این چیزی است که قطعاً برای کارخانه جات و کارگاه‌های تولید شیرینی، صرفه اقتصادی نخواهد داشت. و اما روغنی که در پخت شیرینی‌ها مصرف می‌شود، نکته ی دیگری است که شایان توجه می‌باشد.

مواد اولیه شیرینی‌های خانگی

در شیرینی‌های خانگی از کره‌ها و روغن‌های بی ضرر استفاده می‌شود در صورتیکه مصرف این روغن‌ها و یا کره‌ها برای تولیدات صنعتی با حجم زیاد، صرف ندارد. پس این هم دلیل دیگری برای بهتر بودن شیرینی‌های خانگی می‌باشد. اگر بخواهیم از نظر بهداشتی هم شیرینی‌های خانگی با انواع صنعتی را مقایسه کنیم، باز هم به برتری انواع خانگی می رسیم. در تولید این شیرینی ها، با توجه به اینکه حجم سفارشات کم‌تر از انواع صنعتی می باشد، قطعاً نیروی کار کم تری هم احتیاج است. بنابراین هرچه تعداد افراد کم تری در پخت و تهیه یک محصول دخیل باشند، به قطع بهداشت بیشتری در تهیه آن محصول رعایت می‌شود.

با این تفاسیر اگر به دنبال پخت شیرینی از راهی کاملاً طبیعی و ارگانیک هستید، دست به کار شوید. با امکاناتی ساده می توانید به راحتی با موادی طبیعی و تازه شروع به پخت انواع شیرینی‌ها در خانه‌ی خود کنید. در این پست از مجله آوان مال پنج نمونه از شیرینی‌های ایرانی و جذاب را به شما آموزش می دهیم. امید است که بتوانید هرچه بیشتر ذائقه ی خود را به طعم‌های طبیعی عادت دهید تا سالم‌تر زندگی کنید. همان طور که مشاهده می کنید برای هر شیرینی، مواد اولیه و دستور پخت داده شده است. در انتخاب مواد اولیه دقت کنید و آن‌ها را با مواد دیگر جایگزین نکنید.

کوکی اُسکار

مواد اولیه ی این شیرینی عبارتند از: زرده و سفیده تخم مرغ، کره، پودر قند، آرد، هل، گردوی نگینی و نمک

شیرین اسکار

طرز تهیه شیرینی خوشمزه اسکار

دستور پخت: کره و پودر قند را هم می زنیم تا حجم آن دو برابر شود. زرده‌ها را یکی یکی اضافه می‌کنیم و به هم زدن ادامه می دهیم. سپس هل را اضافه کرده و آرد را هم کم کم اضافه می‌کنیم تا خمیری یکنواخت و لطیف به دست آید. مقدار کمی از خمیر (به اندازه یک گردو) برداشته و آن را داخل سفیده تخم مرغ به مدت زیادی شناور می‌کنیم. بعد آن را در گردو‌ها غلتانیده و در سینیِ فر می‌چینیم. می‌توان روی شیرینی‌ها یک سوراخ کوچک ایجاد کرد تا بعد از پخت آن را با ژله تزئین کرد. سینی را در طبقه وسط فر با دمای 175 درجه به مدت 20 تا 30 دقیقه می‌گذاریم. بعد از آماده شدن شیرینی روی آن‌ها پودر قند ریخته و در صورت تمایل آن ها را با ژله تزئین می‌کنیم.

شیرینی کشمشی

مواد اولیه این شیرینی عبارتند از: آرد، پودر قند، کره، تخم مرغ، وانیل، کشمش ریز پلویی، روغن مایع و نمک.

شیرینی کشمشی

طرز تهیه شیرینی خوش طعم کشمشی

دستور پخت: ابتدا کره و پودر قند را به مدت ده دقیقه هم می زنیم. تخم مرغ‌ها را دانه دانه اضافه کرده و دوباره به مدت 5 دقیقه هم می‌زنیم. آرد را که قبلاً سه بار الک شده است اضافه کرده و این بار به صورت دورانی و با لیسک هم زده می‌شود. بعد از آن روغن مایع و کشمش اضافه خواهد شد. حال مواد را در قیف ریخته و روی کاغذ روغنی و با فاصله در سینی فر ریخته و سینی را در فر که از قبل با دمای 180 درجه گرم شده است به مدت 15 دقیقه می‌گذاریم. پس از سرد شدن شیرینی‌ها را از کاغذ جدا کرده و در ظرف در بسته نگهداری می کنیم تا شیرینی‌ها خشک نشوند.

شیرینی برنجی

مواد اولیه این شیرینی عبارتند از: آرد برنج مرغوب و نرم، روغن جامد یا کره، پودر قند نرم، گلاب، تخم مرغ و نمک

شیرینی برنجی

طرز تهیه شیرینی برنجی خوشمزه

دستور پخت: ابتدا کره و پودر قند و زرده‌های تخم مرغ را، هم می زنیم تا کاملاً نرم و لطیف شوند. سپس سفیده‌ها را جداگانه هم زده تا سفت شده و با چپه کردن ظرف از آن بیرون نریزد. بعد سفیده‌ها را با گلاب به مخلوط زرده‌ها اضافه می کنیم و بعد از آن آرد را می‌ریزیم و تمام مواد را به خوبی مخلوط می‌کنیم. خمیر به دست آمده نسبت به سایر خمیر‌های دستور پخت شیرینی‌های دیگر کمی شل‌تر است و باید حتماً چند ساعت بماند تا سفت شود. بنابراین خمیر به دست آمده را در یک کیسه نایلونی ریخته و می‌گذاریم 24 ساعت یا حتی بیشتر استراحت کند. بعد در قالب دلخواه ریخته و در سینی فر می‌چینیم و روی آن‌ها را پودر پسته یا خرفه ریخته و به مدت یک ربع در فر با دمای 180 درجه می‌گذاریم.

شیرینی ملکه بادام

مواد اولیه این شیرینی به دو دسته ی مواد رویه و مواد زیرین تقسیم بندی می شوند.
مواد زیرین: پودر قند، بیکینگ پودر، تخم مرغ، آرد، کره، نمک، شیر
مواد رویه: شکر، خلال بادام، عسل، خامه، زعفران، کره

شیرینی ملکه بادام

طرز تهیه یک شیرینی مقوی

دستور پخت مواد زیرین: در ابتدا کره، پودر قند، تخم مرغ، وانیل و نمک را با هم مخلوط می‌کنیم و دو دقیقه با هم زن هم می‌زنیم. بعد از آن شیر و بیکینگ پودر را به آن‌ها افزوده و کم کم آرد را اضافه می‌کنیم. مخلوط به دست آمده را با دست یا وردنه خوب ورز می‌دهیم و در کف سینی به ابعاد 40 در30 پهن می‌کنیم. سپس در فر با دمای 175 درجه به مدت 20 دقیقه می‌گذاریم.
دستور پخت مواد رویه: کره و شکر و خلال بادام را در ظرفی ریخته و روی حرارت ملایم می‌گذاریم تا یک دست شود. بعد از آن زعفران و عسل و خامه را به آن اضافه می‌کنیم و بعد از آن که این مخلوط جوشید، آن را از روی گاز برمی‌داریم و به صورت داغ روی خمیر پخته شده و از فر درآمده می‌ریزیم. (هرچه مقدار بادام این مخلوط بیشتر باشد شیرینی خوشمزه‌تر می‌شود) سطح روی خمیر را با مواد رویه صاف کرده و دوباره به مدت 15 دقیقه در فر می‌گذاریم تا رویه آن طلایی شود. در آخر شیرینی به صورت داغ برش زده می‌شود.

شیرینی نخودچی

مواد اولیه این شیرینی عبارتند از: آرد نخودچی خیلی نرم و مرغوب، پودر قند نرم و الک شده، روغن قنادی

شیرینی نخودچی

شیرینی جذاب نخودچی

دستور پخت: پودر قند و روغن را مخلوط کرده و هم می‌زنیم تا یکدست و نرم شود. سپس آرد را ریخته و ورز می‌دهیم تا نرم شده و چسبندگی پیدا کند به طوریکه اگر از خمیر یک گلوله در دست درست کنیم باز نشود. خمیر را در کیسه نایلونی گذاشته و یک تا دو روز به آن فرصت دهید تا استراحت کند. بعد از آن خمیر را با وردنه باز کرده و تا قطر یک سانتی متر آن را صاف کنید. (بهتر است روی خمیر پلاستیک فریزری گذاشته و بعد وردنه کنیم). بعد از آن که خمیر صاف شد قالب دلخواه خود را روی آن می‌زنیم. سپس در فر با دمای 180 درجه به مدت 15 تا 20 دقیقه می‌گذاریم. شیرینی‌ها را بعد از سرد شدن کامل از سینی جدا می‌کنیم. در انتها می توان شیرینی‌های نخودی را با کاکائو، کنجد، پودر پسته، یا خلال پسته تزئین کرد.

جمع بندی

در اینجا با خواص و فواید شیرینی‌های خانگی آشنا شدید. دستور پخت پنج شیرینی خانگی را فرا گرفتید. کافیست مواد اولیه را به صورت تازه تهیه کرده و با توجه به دستور پخت هر شیرینی آن را تهیه کنید. با آرزوی سلامتی شما و لذت بردنتان از طعم شیرینی‌های خانگی آموزش داده شده است.