بررسی خواص لاغری آبغوره

با آبغوره طبیعی لاغر شو!!!

لاغری در تمام دنیا یک دغدغه مهم برای بسیاری از افراد به شمار می‌رود. جهان پر از افرادی است که به دلیل چاقی و اضافه وزن به دنبال راهکارهایی برای رسیدن به اندام و وزنی مناسب هستند. در تمام سال‌های اخیر رژیم‎های مختلفی جهت لاغری ارائه شده است. اکثر این رژیم‌ها با تکیه بر نوع تغذیه و تعیین نوع غذایی که فرد می‌خورد مورد توجه قرار می‌گرفتند. جراحی‌هایی همچون لیپوساکشن و تجویز قرص و آمپول نیز راهکارهایی دیگری بودند که بسیار مورد استفاده قرار گرفتند. اما اکنون همه ما به خوبی می‌دانیم هیچ چیز بهتر از این نیست که فرد به طور طبیعی به وزن ایده آل برسد. پیدا کردن راهکارهای لاغری به صورت طبیعی اصلا سخت نیست.

کدام رژیم غذایی؟

روش‌های طبیعی لاغر شدن یک فرد نیازی به مراجعه به پزشک متخصص ندارد هر چند توصیه منطقی‌تر و کارشناسی‌تر حاکی از آن است که حتی همین روش‌های طبیعی هم باید زیر نظر یک متخصص باشد تا با توجه به شرایط بدنی فرد کارآیی خود را نشان بدهد. روش طبیعی یعنی استفاده از منابع غذایی مشخصی که به فرد کمک می‌کند به تدریج وزن ایده‌آل و اندام رویایی خود را به دست بیاورد و دغدغه چاقی و اضافه وزن را پشت سر بگذارد. در این صورت فرد از لحاظ روحی و روانی هم ذهنی آرام‌تر خواهد داشت. پس این مطلب که کاهش وزن بر روی کاهش بار روانی فرد نیز موثر است کاملا محرز به نظر می‌رسد.
رژیم‎های لاغری مبتنی بر منابع غذایی حاوی چیزهای زیادی هستند. برخی از آنها تک بُعدی و یک وجهی هستند، به این معنا که فقط یک نوع منبع غذایی را پیشنهاد می‌دهند و انتخاب دیگری را به فرد پیشنهاد نمی‌دهند. برخی دیگر از رژیم‌ها نیز حاوی چند منبع غذایی هستند. عمده این منابع غذایی شامل گیاهان و سبزیجات است و میوه‌ها، ماهی و گوشت را نیز شامل می‌شوند؛ این ترکیب غذایی از سوی خود فرد یا پزشک متخصص تغیین خواهد شد. در نظر گرفتن یک رژیم غذایی بسیار حساسیت برانگیز است چرا که هر فرد شرایط بدنی متفاوتی دارد. یک فرد ممکن است بیماری‌های پیش زمینه‎ای همانند قلبی و عروقی و یا آسم داشته باشد بنابراین هر رژیم غذایی را نمی‌توان برای او در نظر گرفت. تاکید بر این است که پیش از اعمال هر گونه رژیم غذایی ابتدا با یک پزشک متخصص و یا یک متخصص تغذیه مشورت شود.

بررسی خواص لاغری آبغوره-01

طریقه مصرف آبغوره برای لاغری

آیا آبغوره روی لاغری نقش دارد؟

به هر حال در میان انواع رژیم‌های لاغری استفاده از انواع آبمیوه‌ها و کلا مایعات نیز رایج است. برای این مورد می‎توان مثال‌های متعددی آورد. همانند شخصی که از آب هندوانه استفاده می‌کند و یا فردی که روی به نوشیدن روزانه و مرتب آب کرفس می‎آورد. انواع دیگر آبمیوه‌ها نیز تأثیرات متعددی بر روی کاهش اضافه وزن افراد ایفا می‌کنند و این مسئله به خوبی مشخص شده است. اما در میان مایعاتی که لاغری را برای فرد به ارمغان می‌آورد، آبغوره جایگاه قابل توجهی دارد و در میان انبوه منابع غذایی پیشنهاد شده برای لاغری بسیار مورد توجه قرار می‌گیرد. آبغوره جزئی جدانشدنی از دایره غذایی ایرانی‌هاست. آنها گاه این مایع ترش را جداگانه میل می‌کنند و گاه در غذای خود همانند آش می‌ریزند. البته عمده استفاده آن در سالادها به خصوص سالاد شیرازی است. به هر حال نمی‌توان آبغوره را از سبد غذایی ایرانیان حذف کرد. اصلا تصور پخت و پز بدون آبغوره برای بسیاری شدنی نیست. عده‎ای صرفا آبغوره را به عنوان یک چاشنی طعم دهنده و خوش طعم استفاده می‌کنند اما بسیاری از افرادی که دارای اضافه وزن هستند پس از تحقیقات متوجه شده‌اند شاید این آبغوره بتواند به هدف آنها کمک کند و کاهش وزن را رقم بزند.
همان طور که در سطور پیشین عنوان شد راه‌های زیادی برای لاغری وجود دارد. افرادی که به دنبال سلامتی از راه ارگانیک و طبیعی هستند می‎توانند از آبغوره استفاده کنند، یک چاشنی محبوب و قابل توجه که در فرآیند آشپزی و میز و سفره اکثر ایرانی‎ها وجود دارد. بسیاری از ما کاملا با آبغوره آشنا هستیم.
آبغوره مایع گرفته شده از انگور نرسیده یعنی غوره است. بسیاری از ما گاه در خانه شخصا اقدام به آبغوره‌گیری کرده‎ایم و بسیاری دیگر نیز آماده آن را خریده‌ایم. شاید هم به صورت ناخودآگاه متوجه برخی از خواص فوق العاده به خصوص بر روی موضوع لاغری شده‌ایم.

بررسی خواص لاغری آبغوره-02

آبغوره دقیقا چه خواصی دارد؟

آبغوره مزه خاصی برای بسیاری از مردم دارد؛ مزه آن ترش است و یافته‌های متعدد پزشکی نشان می‌دهد تاثیر فوق العاده‌ای بر روی عملکرد بدن می‌گذارد؛ فشار خون و قند را کاهش می‎دهد و برخی از تورم‌های بدنی را از بین می‎برد. البته بررسی این موضوع که چگونه التهاب و تورم‌های بدنی را از بین می‌برد نیاز به شواهد علمی دارد. اما تاکید شده است، که آبغوره هرگز نباید با این تصور که فشار خون و قند را از بین می‎برد جایگزین قرص‌های مربوط به آن شود. اما به هرحال مهم‌ترین نکته‌ای که در این مطلب به آن پرداخته‌ایم تاثیر آن بر روی کاهش وزن است و به دیگر جنبه‌ها چندان کاری نداریم.

آبغوره چه دارد؟

یک فنجان آبغوره می‌تواند حاوی 30 میلی گرم از این مایع باشد حجم‌های بالاتر نیز به همین ترتیب کالری بالاتر می‌رود. به ازای هر فنجان 72 کالری وجود دارد (هر 100 گرم آبغوره دارای 26 کالری است). چربی و کلسترول موجود در آن صفر درصد است و سدیم هم در آن وجود ندارد. پروتئین موجود در یک فنجان آبغوره حدود 0.1 گرم تخمین زده شده است. طبع آبغوره سرد و شامل اسید مالیک، اسید فرمیک، اسید سوکسینیک، اسید اگزالیک، اسید گلوکولیک، قند، ویتامین C و پتاسیم است. همان طور که متوجه شدید این مایع ترش مملو از انواع اسیدها است، اسیدهایی که تجزیه و تحلیل علمی نشان می‌دهد هر کدام چگونه فرآیند لاغری را رقم می‌زنند.
آبغوره راهکار بسیار خوبی برای چاقی از سوی کارشناسان مختلف توصیه می‌شود. همانطور که گفته شد آبغوره طبع سردی دارد، دلیلش هم به اسیدهای فراوان موجود در آن برمی گردد. اما چگونه لاغری را رقم می زند؟
این چاشنی مایع ترش در هضم غذاهای چرب و سنگینی که فرد میل کرده نقش زیادی دارد. برای کبد هم مناسب است و از سویی کاهش‌دهنده چربی خون به شمار می‌رود. اکنون کاملا مشخص است که در سال‌های اخیر افراد بسیار زیادی برای کمبود وزن این مایع ترش را به وعده‌های غذایی خود اضافه می‌کنند. استفاده از آن جهت لاغری درست است یا غلط؟ هر چه که هست به نظر می‌‏رسد استفاده از آن نباید به مرحله افراط برسد. بهتر است مثل همیشه برای مصرف مداوم این مایع ترش با یک پزشک متخصص مشورت شود و از اضافه کردن آن به وعده‎های غذایی و روزانه به صورت خودسر خودداری کنید.
تحقیقات متنوعی در رابطه با مصرف آبغوره و تاثیر آن بر روی کاهش وزن انجام شده است اما بهتر است که با مواد غذایی دیگر مصرف شود. مثال واضحی هم در این باره وجود دارد، به عنوان مثال به جای آن که آبغوره به تنهایی و به عنوان یک نوشیدنی میل شود درون یک غذا ریخته شود. در این صورت مزه ترش آن نیز چندان فرد را اذیت نمی‌کند.
ترکیب آبغوره با دیگر غذاها نیز بسیار موثر است و برخی از عوارض آن را کاهش خواهد داد. این عوارض چیست؟ آبغوره تاثیری منفی بر روی دستگاه گوارش افراد حساس می گذارد. تصور غلطی که درباره آن وجود دارد این است که باید به صورت ناشتا میل شود این در حالی است باعث آسیب به معده و ایجاد زخم در آن می‎شود. استفاده از آبغوره محدودیت دارد که در این مورد نیز باید توضیحاتی را ارائه بدهیم.

نبایدهای آبغوره را بدانیم

همان قدر که به آبغوره به عنوان راهکاری برای فرار از چاقی و اضافه وزن و رسیدن به وزن دلخواه نگاه می‌کنید باید به دیگر جنبه‌های آن نیز توجه کنید. در دنیای پزشکی مفهوم مطلق بودن معنایی ندارد؛ بدان معنا که نگرش نباید با اطمینان عنوان شود. به عنوان مثال نقش آبغوره در لاغر شدن چندان اثبات شده نیست و به همین دلیل است که باید به مضرات مصرف خودسرانه و بیش از اندازه آن توجه داشت، بله درست است، آبغوره می‌تواند در برخی افراد موجب کاهش وزن کم یا زیاد شود اما در برخی افراد دیگر صرف نظر از اینکه استفاده از آن لاغری را رقم زده یا خیر موجبات برخی از اشکالات در عملکرد سیستم بدنی را فراهم می‎آورد. اما چه کسانی باید از مصرف این چاشنی مایع ترش پرهیز کنند؟

بررسی خواص لاغری آبغوره-03

این چاشنی مایع ترش برای چه کسانی توصیه نمی‌شود؟

آبغوره برای افراد زیر توصیه نمی‌شود:

  • افراد دارای مشکلات گوارشی
  • افراد سردمزاج
  • افراد دارای ناراحتی اعصاب
  • سالمندان

 

لاغری منطقی

می‌توان استفاده درستی از آبغوره برای رسیدن به لاغری داشت، البته این امر شرط و شروطی دارد، به عنوان مثال فرد ابتدا باید به شرایط بدنی خود نگاه کند؟ آیا به اندازه کافی سالم است؟ آیا از بیماری‌هایی نظیر بیماری قلبی و به خصوص مشکلات گوارشی رنج می‌برد؟ آبغوره را بنابر توصیه افراد غیرمتخصص مصرف می‌کند و یا اینکه با پزشک متخصص صحبت کرده است؟ با آبغوره می‎توان به لاغری رسید به شرط اینکه موارد سطور پیشین کاملا رعایت شود در غیر اینصورت افراد نباید برای خود خودسرانه رژیم در نظر بگیرند.